Що таке крипторхізм і причини його виникнення?

Крипторхізм – це захворювання, яке зустрічається у дітей або у дорослих, коли одне або обидва яєчка не перебувають в мошонці. Крипторхізм часто пов’язаний з недоношеністю або низькою масою тіла при народженні, а іноді і з наявністю діабету у матері, ендокринними захворюваннями, наявністю анатомічних аномалій або генетичних синдромів і т. д.

Слово «крипторхізм» походить від грецької мови і перекладається як «приховані яєчка». Яєчка, чоловічі репродуктивні органи, утворюються у внутрішньоутробному періоді в черевній порожнині плода і перед народженням починають поступово опускатися, перетинаючи паховий канал. Таким чином, при народженні яєчка знаходяться в мошонці. Якщо одне або обидва яєчка не перебувають в сумці мошонки, ставиться діагноз неопущення яєчка або крипторхізм. Неопущенні яєчка можуть бути розташовані в паховій області, поза пахового каналу (ектопія) або всередині черевної порожнини.

Крипторхізм, симптоми

Основний симптом – неможливість промацати яєчко там, де воно повинно бути – в мошонці, тому воно може здаватися менше. Дитина зазвичай нічого не відчуває, а неопущенне яєчко не доставляє дискомфорту.

Крипторхизм: чем опасно неопущение яичка для мужского здоровья - ITMED

Ускладнення крипторхізму

Якщо не вилікувати крипторхізм, він може привести до наступних ускладнень:

 • підвищений ризик раку яєчок;
 • пахова грижа;
 • перекрут яєчка (якщо його не лікувати, функція яєчок втрачається через ішемію яєчок);
 • травма яєчка (часто буває в разі позаматкового яєчка, розташованого поруч з лобковою кісткою);
 • безпліддя.

Види крипторхізму

Крипторхізм або ж неопущенне яєчко розділяється на наступні види:

 1. За локалізацією:
 • односторонній крипторхізм (тільки одне яєчко опустилося в мошонку);
 • двосторонній крипторхізм (обидва яєчка опустилися в черевній порожнині).

2. За походженням:

 • вроджений крипторхізм (одне або два яєчка відсутні в мошонці при народженні);
 • придбаний крипторхізм (проявляється після травми або погано проведеної операції)

3. За формою патології:

 • істинний крипторхізм (при ручному огляді неможливо пальпувати яєчко і опустити його в мошонку);
 • помилковий крипторхізм (яєчка можна опустити тимчасово в мошонку, але після цього вони повертаються в своє початкове положення).

4. За місцем дислокації яєчок:

 • абдомінальний крипторхізм (яєчко знаходиться в черевній порожнині);
 • паховий крипторхізм (яєчко знаходиться в паховому каналі).

Діагностика і лікування крипторхізму

Зазвичай діагноз крипторхізм ставитися відразу після народження. У перші 6 місяців після народження яєчко може опуститися, тому в цей період на кожній консультації обов’язково проводитися візуальний і пальпаторний огляд яєчок. Якщо у віці після 6 місяців яєчко не опускається, необхідна консультація дитячого хірурга, який прийме рішення про необхідність подальших досліджень при крипторхізмі, а також про час проведення операції (в основному вона проводитися в 1-1,5 року). Операцію рекомендується провести до виповнення дитині 2-х років, так як з дорослішанням з’являються все більше незворотних змін в неопущенному яєчку, аж до переродження в пухлину.

Операція проводиться під загальним наркозом, зазвичай лапароскопічно. Ця операція, при якій яєчко повертається в мошонку, називається орхіпексією. Орхіпексія під загальним наркозом – це абсолютно безболісна і швидка операція. В основному дитину виписують з лікарні в день операції або ж на наступний день.

Ускладнення після операції зустрічається дуже рідко. Іноді можуть з’являтися гематоми і запалення, але вони зникають в короткий термін.

Батьки повинні привести дитину на огляд через 1 тиждень, 1 місяць і 6 місяців після операції. Також огляд повинен бути проведений перед школою, в підлітковому віці і в 16-17 років.

Вызов врача-уролога на дом | Детский медицинский центр "ЧудоДети"

Переваги лікування крипторхізму в Університетській клініці

В Університетській клініці працюють одні з кращих дитячих урологів, хірургів, ендокринологів в Києві, які зможуть швидко діагностувати і вилікувати будь-які види крипторхізму у дітей. Лікування проводиться за допомогою сучасного обладнання і якісних матеріалів. Одне з головних переваг – хірургія одного дня, що дозволяє в найкоротші терміни вирішити проблему і повернутися додому.

Головне для батьків, у чиїх дітей крипторхізм, – це своєчасне звернення до лікарів. Ні в якому разі не варто займатися самолікуванням. Тільки своєчасна діагностика і лікарське втручання вилікують це захворювання і позбавлять від серйозних ускладнень.

Для з’ясування всіх деталей про крипторхізм, операцію орхіпексія і ціну на неї, телефонуйте за вказаними в контактах телефонними номерами. Також ви можете легко записатися на прийом через форму на сайті.

Автор статті
Стаховський Едуард Олександрович

Уролог, онколог

Детальніше