Ознаки характерні для апендициту

Існують деякі основні симптоми, які можуть свідчити про гострий апендицит. Один з головних — гострий біль в животі, який змінює місце локалізації. Біль може посилюватися при кашлі або пересуванні.

Додаткові ознаки апендициту:

  • Біль в епігастрії або області пупка (через кілька годин біль зміщується в нижню частину живота справа).
  • Може виникати короткочасна нудота і блювота.
  • Підвищення температури тіла до 37,7 – 38,3ᵒС.
  • Зміна стільця (запор або пронос).

При наявності цих симптомів можна запідозрити патологію, необхідно негайно звернутися до лікаря. Самолікування неприпустимо при гострому апендициті.

Діагностика

Діагноз гострого апендициту встановлюють на підставі:

  • даних анамнезу (початок захворювання, зміни клінічних ознак, характер і наслідки минулих нападів болю та ін.)
  • дані об’єктивного (клінічного) обстеження;
  • результат диференціальної діагностики.

При встановленні діагнозу гострого апендициту враховують: дані лабораторних досліджень крові та сечі

  • результати додаткових променевих інструментальних досліджень (оглядового рентгеноскопічного дослідження органів черевної порожнини, УЗД, комп’ютерної томографії).
  • вагінальний огляд у жінок.
  • ректальний огляд у чоловіків.

При типовому клінічному перебігу гострого апендициту додаткові методи променевих інструментальних досліджень не застосовують. Тільки за неясного діагнозу використовують візуальні методи дослідження.

Лікування

Методом лікування гострого апендициту є виконання невідкладної апендектомії, тобто, діагноз гострого апендициту є показанням до проведення невідкладного оперативного втручання.

Оперативне втручання слід здійснити протягом 2 годин після встановлення діагнозу гострого апендициту (про що необхідно зробити запис в історії хвороби із зазначенням часу його установки). Відкласти оперативне втручання після встановлення діагнозу гострого апендициту можна тільки з об’єктивних причин (термінальний стан хворого, необхідність проведення передопераційної підготовки та ін.), Що обов’язково треба відзначити в історії хвороби.

Аппендектомія — операція з видалення червоподібного відростка. В середньому операція триває 40 – 60 хвилин, все залежить від тяжкості та перебігу хвороби.

Останнім часом операцію проводять лапароскопічним методом (ендоскопом через невеликі проколи в черевній порожнині), але так само можна провести і традиційно (через розсічення у правій нижній області живота). Спосіб проведення операції залежить від бажання пацієнта, положення апендикса (можливо атипове розташування) і можливих ускладнень.

Післяопераційний період триває від 3 до 6 днів в залежності від методу операційного втручання і виниклих ускладнень. У першу добу після операції дотримується суворий постільний режим з носінням бондажа. Через кілька днів можна підніматися і потроху ходити по палаті. Через 8 днів після операції необхідно зняти шви.

Протягом місяця необхідно берегти себе і не займатися фізичним навантаженням, плаванням і не відвідувати баню.

Автор статті
Скворцов Костянтин Костянтинович

Хірург, ендоскопіст, уролог

Детальніше