Аденоїди, або розростання носоглоткового мигдалика – патологія, яка зазвичай виявляється у дітей шкільного та дошкільного віку. Якщо лікар-отоларинголог виявляє їх у дитини, батьків охоплює занепокоєння. Однак в більшості випадків аденоїди не є симптомом серйозної хвороби – чутки про це сильно перебільшені. Ось декілька помилкових тверджень про аденоїдах, які варто спростувати.

Міф I. Аденоїди є діагнозом

На думку вчених, збільшення лімфоїдної тканини – це фізіологічна реакція імунної системи на проникнення патогена в верхні дихальні шляхи. Так як мигдалик найбільшою мірою схильний до впливу бактерій і вірусних інфекцій, його розростання – це типова ознака формування імунного бар’єру.

Міф II. Аденоїди здатні викликати респіраторні захворювання

Подібне твердження суперечить законам роботи людського організму. Аденоїди не можуть служити джерелом інфекції – вони з’являються у відповідь на неї. Носоглотковий мигдалик є частиною групи мигдаликів, які розташовані біля входу в дихальні шляхи. Ця група мигдаликів – своєрідний фільтр, що утруднює проникнення інфекції всередину.

Лімфоїдна тканина, з якої складаються мигдалики, виконує функцію імунного бар’єра, який допомагає побороти проникаючі з повітрям хвороботворні мікроорганізми. Вони не зможуть потрапити в легені і бронхи і спровокувати розвиток таких серйозних захворювань, як пневмонія і бронхіт. Якщо у дитини ГРЗ – організм відчуває потребу в посиленні імунного захисту, і мигдалики збільшуються. Так що наявність аденоїдів в дитячому віці є нормальним станом, і якщо носоглотковий мигдалик незначно збільшився – панікувати не варто.

Міф III. Запалення аденоїдів завжди пов’язане з проникненням інфекції

Вірусні інфекції далеко не завжди стають причиною запалення аденоїдів, хоча навіть багато лікарів впевнені в зворотньому. Причиною розростання мигдаликів може бути, наприклад, алергія. Відрізнити аденоїдит інфекційної і алергічної природи досить складно. Знайти причину хвороби і успішно вилікувати її допоможе ретельний огляд зі збором анамнезу.

Міф IV. Аденоїди викликають дитяче хропіння

Ця думка правільна лише в тому разі, коли інші можливі причини хропіння виключені. Воно нерідко буває викликане неврологічними порушеннями, провисанням м’якого піднебіння, закладеністю носа. Про те, що проблема полягає все-таки в аденоїдах, можуть говорити такі симптоми:

  • Гугнявий голос.
  • Утруднення дихання через ніс.
  • Погіршення слуху, часті отити.

При виявленні таких симптомів (особливо якщо їх декілька) необхідно звернутися за консультацією до отоларинголога.

Міф V. В разі виявлення аденоїдів їх необхідно видаляти

Далеко не всі аденоїди доводиться видаляти: все залежить від їх розміру і характеру перебігу захворювання. Залежно від того, наскільки сильно мигдалик збільшився і перекриває провідний в носоглотку отвір, розрізняється декілька ступенів аденоїдів:

  • I ступінь – перекривається не більше 33% отвору.
  • II ступінь – від 33% до 66%.
  • III ступінь – від 66% і до 90%.
  • IV ступінь – більше 90%, тобто отвір перекрито майже повністю.

При перших двох ступенях аденоїди можна вилікувати консервативно, а III і IV ступеня є показаннями до оперативного втручання. Операція показана і в випадках, коли консервативне лікування не принесло результатів, у дитини почав погіршуватися слух, виявилися порушення в розвитку щелепно-лицьової області. Є і відносні показання (синусит, риніт з рецидивами), але остаточне рішення приймає лікар.

Міф VI. Після видалення аденоїдів організм втрачає захисні функції

Аденоїди дійсно захищають дихальні шляхи від інфекції, але її проникненню перешкоджає не тільки глотковий мигдалик. Цю важливу функцію виконує ціла система з 6 мигдаликів, яка отримала назву «лімфаденоїдне глоткове кільце Пирогова-Вальдейера». Поки організм після видалення аденоїдів звикає до нового стану (на це йде 2-3 місяці), захищати органи дихання будуть інші 5 мигдаликів.

Міф VII. Після операції з видалення аденоїди виростають повторно

Таке відбувається тільки в 7% випадків. Завдяки застосуванню сучасних технологій вдається уникнути рецидивів, так що ця цифра щороку знижується.

Аденоїди можуть вирости знову, тільки якщо в процесі втручання мигдалик був видалений не повністю. Навіть незначні залишки лімфоїдної тканини здатні почати розростатися повторно. Однак використання високоточного обладнання та інструментів дозволяє лікарю мінімізувати ризик таких рецидивів.

Міф VIII. Аденоїди і аденоїдит – це одне і те ж

Насправді це різні діагнози. Терміном «аденоїдит» позначається запальний процес, викликаний інфікуванням. Якщо він набуває хронічної форми – можуть виникнути захворювання інших органів і систем організму. Аденоїди запаленням не є, це тільки гіпертрофоване збільшення глоткового мигдалика.

Міф IX. З віком аденоїди проходять самі

Частка правди в такому твердженні є. Носоглотковий мигдалик починає функціонувати, коли дитина досягає віку 3-6 місяців. Приблизно до 7 років його розміри досягають максимуму, а з 13 років починається поступове згасання аденоїдної тканини.

Однак, якщо організм працює з порушеннями і захворювання переходить в хронічну форму – проблема може турбувати людину і в дорослому віці. Також не виключено, що наслідки, пов’язані з розростанням носоглоткового мигдалика, залишаться на все життя. Наприклад, тривала відсутність носового дихання здатне привести до деформації верхньої щелепи і викривлення верхніх зубів.

Міф X. Аденоїди можна вилікувати за допомогою імуностимуляторів

Дуже часто батьки, турбуючись про стан здоров’я дитини, починають думати, що пов’язані з аденоїдами загострення є наслідком ослабленого імунітету. В результаті вони намагаються зміцнити імунну систему різними способами, в тому числі за допомогою медикаментів-імуностимуляторів. Але, використовуючи їх, можна добитися протилежного ефекту. Якщо мигдалики збільшуються – означає, що імунна система працює, а зайва стимуляція викликає погіршення стану.